Mohl byste představit vaši firmu a říct, jak jste se k vašemu oboru dostal?
Naše společnost se jmenuje Futurae Vitae, což v překladu znamená „budoucí život“. Název pochází z latiny, což je jeden z mých oblíbených jazyků, a přesně vyjadřuje to, co chceme lidem nabízet – budoucnost s lepším životem. Dneska nejsou chytré domácnosti, ani chytrá města taková, jaká vídáme ve filmech, a to je něco, co chceme změnit. Chceme přenést realitu z filmů do skutečného života. Dále chceme ukázat lidem, že dům nejsou jenom 4 stěny, o které se musí starat, ale je to domov a jejich oáza klidu.
Celá naše cesta začala tím, že jsem si stěžoval kolegyni, jak mě štve neustále rozsvěcovat a zhasínat v koupelně. Kolegyně navrhla, že bych si mohl pořídit chytrou domácnost. Pořídil jsem si ji a lidé se mě začali vyptávat, jak funguje, až jsem si řekl, jak zajímavý obor to je. Pustili jsme se do toho s přáteli a známými, postupně jsme začali růst a získávat zakázky. Takže jsem se vlastně k oboru dostal tak, že jsem si nejdřív stěžoval.
Má váš obor nějaká specifika?
Na začátek je třeba říct, že to není obor pro každého. Je třeba skloubit více znalostí – není to už jen elektrikařina, ale je potřeba i trochu IT, stavebnictví atd. Těch oborů se tady spojuje více do jednoho a celé je to trochu jiné. Už to není jen pár drátku jako např. při zapojování zásuvky, ale při návrhu a programování chytré domácnosti je potřeba přemýšlet dopředu. Musíte si představit, jak bude vše fungovat a tím se řídit při návrhu projektu.
Většina našich zaměstnanců jsou zkušení specialisté z mnoha oborů, proto pro nás není problém naprogramovat i celý obchodní dům a proměnit ho v jeden živý dýchající organismus.
Setkal jste se v začátcích s překážkami?
Na překážky narážíme neustále, ale vždycky se snažíme najít společné řešení. Zatím jsem se nesetkal s ničím, co bychom nevyřešili. Největší problém bývá, že většina výrobců nemá svoje výrobky přizpůsobené do chytré domácnosti. Jsou to spíš běžné spotřebiče s možností ovládání přes mobilní telefon.
Do chytré domácnosti přijdete, dotknete se ovladače a dům se sám rozsvítí, zapne televizi, uvaří vám kávu, zapne topení… Dům se probudí sám jediným dotykem.
Nestalo se Vám, že by někomu přišlo, že je to nuda, když za něj dům udělá všechno sám?
To určitě ne. Primárním cílem chytrého domu je, aby Vám ulehčil každodenní činnosti. I drobnost, kterou dělá člověk repetitivně, může někomu lézt na nervy. Lidí se ptáme „Kolikrát děláte tuhle činnost a kolik vám to zabere času?“. Já sám si kolikrát sednu k televizi, vezmu telefon a můžu z gauče nastavit termostat a všechno ostatní. Když budu v práci, můžu na dálku zvýšit teplotu doma, nebo nechat systém, aby se postaral automaticky. To samé, když přijde poslíček a veze mi balíček – nemusím obvolávat sousedy, ale na dálku mu jednoduše odemknu jenom první dveře, on mi tam dá balíček a já můžu pokračovat v práci.
Jak se vaše podnikání od začátku proměnilo?
Tím, že jsme zakládali firmu krátce před začátkem pandemie, nebylo jednoduché objíždět naše klienty. Ale na druhou stranu nám to trochu pomohlo. Tím, že lidé trávili spoustu času doma, tak si začali uvědomovat nedostatky svého bydlení, co za úkony dělají neustále dokola a co jim vadí z hlediska fungování jejich domu. Tím, že vám chytrý dům přinese i finanční úspory, začne nad ním většina lidí přemýšlet a rozhodnou se do toho investovat.
Je něco, co vás odlišuje od konkurence?
Dodáváme nejlepší kvalitu za nejlepší cenu (smích). Nebudu lhát, že jsme nejlevnější nebo tak něco, ale naši firmu tvoří lidé s vášní a vizí budoucnosti. Vždy se snažíme klientům nabídnout více a ukázat jim možnosti, o kterých ani netuší. Naše práce spuštěním chytré domácnosti nekončí, ale vždy po několika měsících užívání doladíme s klientem domácnost k dokonalosti, a to bez dodatečných nákladů.
Chápu to tedy správně, že chytrou domácnost můžete nainstalovat i do prostor, kde už se bydlí, a ne pouze do nových?
Ano, přesně tak. Je více možností, ale v dnešní době už ani není třeba zasahovat do zdí. Technologie jsou už i bezdrátové, takže když někdo bydlí v nájmu a nesmí tam do ničeho zasahovat, není problém technologie vést bezdrátově a následně ji použít i v dalším novém bydlení.
Chceme se dostat až na úroveň Smart Cities, kde celé město bude sloužit obyvatelům a bude jim ulehčovat život.
Co je vaším pracovním cílem?
Chceme zlepšit budoucnost života. Chceme se dostat až na úroveň Smart Cities, kde celé město bude sloužit obyvatelům a bude jim ulehčovat život. Tento plán je otázka cca 5-10 let, ale města si tohohle trendu všímají a začínají poptávat třeba integrace chytrého osvětlení, nebo inteligentních sloupů. Takové sloupy dokážou ukázat třeba cestu po městě a někdy bývají vybavené nouzovými záchrannými systémy.
Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech. Jakým způsobem se dotkla konkrétně vašeho byznysu?
Jak jsem už říkal, tím, že koronakrize přišla krátce po založení našeho byznysu, přišli jsme o možnost setkávat se s klienty a nabízet jim naše služby. Ale byli právě i lidé, co se rozhodli pořídit si chytrou domácnost namísto té normální. Na jednu stranu nám ta situace trochu uškodila, ale na druhou stranu si lidé uvědomili, že naše práce má smysl a usnadní jim život.
Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?
Přes Ofigo jsem zakládal svou první firmu, která se zabývá IT službami. Jelikož jsem byl spokojený, obrátil jsem se na vás znovu i při zakládání své další firmy. Tím, že je to založené rychle, a nakonec přijdou vyplněné dokumenty, to pro mě byla jasná volba. Firmu doporučuji známým a kdybych zakládal další firmu, obrátil bych se na firmu Ofigo znovu.
Na nabídku chytrých domácností se můžete podívat zde: www.fuve.cz.
Komentáře