Celý článek jsme aktualizovali k 7.5.2023.
To, co fungovalo před deseti lety, už dnes odhalí i desetileté dítě. Čím jsme obezřetnější, tím propracovanější se ale stávají i podvody, které jsou cílené především na podnikatele po založení živnosti nebo nově založené firmy.
Za velkým počtem těchto případů stojí zejména tzv. katalogové firmy, které využívají veřejné části rejstříků a jednoduše z nich získávají data a adresy podnikatelů. Hromadně jim pak zasílají dopisy k úhradě za zapsání do nepovinných a neužitečných rejstříků, které ale nejsou ničím jiným než prostým seznamem firem na jejich vlastních webových stránkách. Jak to tak bývá, někdo se vždy chytne a peníze zaplatí. Jedná se většinou o řády tisíců korun, často placené opakovaně automatickým souhlasem a bez možnosti zrušení.
Nejznámější případy:
- Nabídka na zápis společnosti do Evropského rejstříku. Pro firmy, které mají ambice fungovat na mezinárodních trzích to může znít zajímavě. Jakmile zjistíte, že za tento zápis zaplatíte ročně 766 EUR, už to tak zajímavé není.
- Nabídka na zápis do Rejstříku obchodu a živností. Další případ, který se tváří jako úřední dopis a většinu lidí tak zmate. A ani poplatek 1 677 Kč se nemusí zdát tak vysoký. Před tímto podvodem varovala i Česká televize.
- Český telefonní seznam. Firmy utrácejí za podvodný leták od firmy Český telefonní seznam, který se tváří jako faktura. Článek o tomto případu vyšel na serveru iDNES. Mohli jste se setkat také s podvodnou firmou Telefonní seznam České republiky a Slovenska, které jste se navíc po zaplacení složenky upsali k pravidelnému opětovnému placení každý kvartál pod hrozbou pokuty. Mnoho lidí se potom obrací na Českou obchodní inspekci, ta ale může hájit jen práva spotřebitelů, ne firem. Přesto řešila případy ve chvíli, kdy u podvedených nabídka vyvolala dojem, že jde o fakturu k uvedení čísla v klasickém telefonním seznamu.
- Setkat se můžete také s telefonním obtěžováním. Velmi populární podvodná firma je ES katalog. Ta vám po zapsání do obchodního rejstříku zavolá a snaží se vás klamavými výroky a manipulací dostat k odpovědi ano. Potom vám už začnou chodit faktury za 6 038 Kč, které v případě nezaplacení vymáhá. Podvodné firmě se úspěšně ubránil prof. Oldřich Lapčik a sepsal pro každého návod, jak na to. Krom něho se můžete podívat na facebookovou skupinu věnující se podvodným praktikám ES katalogu.
- Živnostenská komora OFFICE POINT, která za 2 690 Kč nabízí zapsání do podvodné databáze.
- Zápis do Podnikatelského registru za 1 000 Kč.
Katalogové podvody jsou samostatnou kapitolou, do které patří nabídky na tištěné katalogy a reklamy v nich, daňoví rádci, databáze firem a jiné. Varuje před nimi mj. server Novinky.cz.
Někdy se taková nabídka může zdát na první pohled skutečně smysluplná, proto buďte opatrní. Výhodou v tomto ohledu mohou mít podnikatelé, kteří mají své virtuální sídlo u spolehlivého poskytovatele, který za ně tuto falešnou nevyžádanou poštu rovnou třídí — tak, jako to děláme i my v Ofigo, abychom ochránili naše klienty.
Kde musím být jako podnikatel zapsaný?
Bez zápisu do dvou veřejných rejstříků v České republice není možné začít podnikat a pouze v těchto dvou rejstřících musí být každý podnikatel zapsaný:
- Živnostenský rejstřík: každý, kdo chce v České republice podnikat, ať už firma nebo fyzická osoba, musí zajít na živnostenský úřad a zřídit si živnostenské oprávnění za poplatek 1 000 Kč. Tímto jednoduchým procesem je daný subjekt oficiálně zapsán do živnostenského rejstříku, který je z větší části veřejný. Pozor však na to, že v určitých případech nemusí mít firma založenou živnost.
- Obchodní rejstřík: do obchodního rejstříku jsou notářem zapisovány společnosti (firmy), tedy právnické osoby. Tímto zápisem daná společnost oficiálně vzniká a i údaje v tomto rejstříku jsou veřejné.
Falešné katalogové firmy
Na téma katalogových firem vyšly četné novinové články a na aktivitu jedné společnosti, konkrétně OFFICE POINT s.r.o. provozující portál „Živnostenská komora“, upozornila v říjnu loňského roku veřejným prohlášením přímo Hospodářská komora České republiky. Stejné upozornění, tentokráte na společnost R.O.A.Z. DATA, s.r.o. provozující tzv. „Rejstřík obchodu a živnosti“, vydala již před pěti lety i Notářská komora České republiky.
Jak uvádí právě Notářská komora ČR: „Jde čistě o dobrovolnou reklamu a není povinností podnikatele být v tomto ,rejstříku’ evidován. Požadovaná částka je tak cenou za zveřejnění reklamního textu.“
Pokud si navíc najdete webové stránky těchto „provozovatelů“, jsou zpravidla nicneříkající a bez informací — a ve většině případů navíc chybí právě seznam firem, do kterého vám drahý zápis nabízí.
Jak dopisy identifikovat
Pokud tedy zrovna neočekáváte dopis s pokyny k úhradě jakékoli skutečné služby a právě takový podezřelý dopis od soukromé firmy vám dorazí, zkontrolujte si, kdo je odesílatelem. Obecně se dá říci, že v momentě, kdy vám dorazí složenka na registraci do jakéhokoli „rejstříku“ či seznamu firem, zpravidla se jedná o výše popsané případy a složenku nehraďte.
Úřady totiž zpravidla posílají dopisy s barevným pruhem doporučeně či do vlastních rukou, případně do datové schránky, a další státní a veřejné instituce, například zdravotní pojišťovny či Českou správu sociálního zabezpečení, snadno identifikujete za pomoci internetu.
Chránit se před podobnými nekalými praktikami můžete založením virtuálního sídla. Vyberte si z našich prestižních lokalit, všechnu nevyžádanou poštu od podvodných webů protřídíme, dostane se tak k vám jen to, čemu můžete důvěřovat.
Komentáře