Mohl byste představit svou firmu a říct, jak jste se k oboru dostal?
Firma Jasný finance existuje zatím krátce, takže začnu nejdřív od sebe. K podnikání mě přivedl můj bratr, který jako první z naší rodiny rozjel vlastní byznys. Já nikdy moc neuvažoval, že bych podnikal, ale zároveň mě nelákalo být celý život zaměstnancem, jako byli třeba oba moji rodiče. Bratr pak přišel s tím, že začne podnikat ve finančním poradenství ve strukturální firmě. Bylo na tom dobré, že si tak člověk mohl vytvořit pasivní příjem a zároveň pomáhat lidem, jak se zorientovat na finančním trhu. Já byl k tomuto typu podnikání ze začátku skeptický a trvalo přibližně půl roku, než mě přemluvil a dokázal mi, že to opravdu funguje a já se k němu přidal. V tuto chvíli už podnikám v oboru skoro deset let.
Má váš obor nějaká specifika?
Dřív bylo hlavním specifikem předem negativní přístup lidí k oboru finančního poradenství a jejich velká nedůvěra. Spousta lidí měla s finančním poradenstvím negativní zkušenosti a musím přiznat, že sám jsem to měl na začátku podobně. V posledních letech ale vnímám, že se tahle situace zlepšila pravděpodobně i díky regulacím ze strany ČNB, které vedou ke stále větším nárokům na vzdělání a odbornost finančních poradců a díky tomu celkovému zkvalitňování tohoto oboru. Potěšilo mě, že někteří klienti přirovnávají moji práci k práci právníka – a že lidé vnímají, kolik práce se skrývá na pozadí za našimi službami.
Setkal jste se v začátcích s překážkami?
Narazil jsem asi na stejné překážky jako většina ostatních podnikatelů. Myslím, že o tom to podnikání je, že narazíte na výzvy, s kterými je potřeba se vypořádat. U mě to byly především pochyby okolí, ale i mé vlastní, kdy jsem přemýšlel, jestli je tohle opravdu práce pro mě. Bylo to i z toho důvodu, že když jsem začínal, tak jsem o finančním trhu nevěděl skoro nic a musel jsem se toho hodně učit, vzdělávat se a zvyknout si na novou roli – já jsem ten, kdo radí druhým a učí je finanční gramotnosti. Ve škole vás totiž naučí jen pravý opak – poslouchat.
Jak se vaše podnikání od té doby proměnilo?
Hlavní rozdíl je v tom, že ze začátku byla moje služba bezplatná a bál jsem se i toho, abych nějaké klienty měl. V té době jsem všechno dělal podle toho, jak mi řeklo vedení ve firmě, ve které jsem tenkrát pracoval. Začal jsem tedy nabírat zkušenosti a tvořil si názor na různé procesy. Ve vývoji bylo zajímavé, že se mi často vracela pochybnost, jestli v oboru zůstávat, nebo ne. Pochyby zmizely ve chvíli, kdy jsem se plně osamostatnil, přestal poslouchat druhé a začal podnikat opravdu dle svého přesvědčení. Dnes nade mnou žádné vedení není, pracuji sám na základě svých zkušeností a na tom, jestli mi něco dává smysl. O klienty není nouze a velkou změnou je i fakt, že moje služby jsou teď placené a do budoucna plánuji rozšířit svůj tým o asistentku, která by mi pomohla zvládat administrativu a uvolnila mi tím trochu ruce pro další rozvoj firmy.
Je něco, co vás odlišuje od konkurence?
Obecně je finančních poradců a firem je spousta, ale většina z nich poskytuje pro klienty bezplatné služby, respektive služby pouze za provize od finančních partnerů. Já fungoval podobným způsobem několik let taky. Co mě teď odlišuje je právě zpoplatnění následných servisních služeb, což mi otvírá úplně jiné možnosti úrovně servisu, který jsem schopný klientovi poskytovat.
Potěšilo mě, že někteří klienti přirovnávají moji práci k práci právníka – a že lidé vnímají, kolik práce se skrývá na pozadí za našimi službami.
Co je vaším pracovním cílem?
Můj pracovní cíl hodně souvisí právě s placeným poradenstvím, protože bych tuhle službu rád rozšířil mezi ostatní finanční poradce. Finančně poradenský trh bych chtěl měnit směrem k placenému poradenství, díky kterému můžeme poskytovat komplexnější službu. V rámci toho bychom mohli nabízet i služby, které běžný finanční poradce není schopen poskytnout, např. možnost právního zastoupení u likvidace pojistných událostí. Dále bych vedle asistentky rád do budoucna rozšířil tým i o další členy, kteří by se specializovali na jednotlivé segmenty finančního trhu, jako jsou investice, hypotéky, pojištění apod.
Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech. Jakým způsobem se dotkla konkrétně vašeho byznysu?
Jediné, v čem se mě covid dotkl bylo to, že se velká většina mých schůzek přesunula do online světa. Zjistil jsem, že mi to práci v mnoha ohledech dost usnadnilo, i když jsem měl ze začátku obavy, jak budou klienti reagovat na to, že se nemůžeme vídat osobně. Naštěstí kvůli situaci došlo k digitalizaci u spousty partnerských společností a většina z nich začala uznávat elektronické podpisy, a i další služby poskytují online. Celkově to vnímám jako velký posun kupředu, i když musím přiznat, že osobní schůzky mě bavily víc. Práce byla víc rozmanitá.
Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?
Na Ofigo jsem přišel na internetu, když jsem hledal, kdo by mi mohl pomoct se založením firmy. Zvažoval jsem několik společností, u kterých jsem se díval na recenze a vzhledem k tomu, že recenze u Ofiga byly velmi kladné, rozhodl jsem se navázat spolupráci s Vámi. Cenově bylo Ofigo mezi nejlevnějšími poskytovateli, takže pro mě naprosto ideální situace. Zároveň mě hodně potěšilo, když mi dorazil darovací certifikát, že Ofigo mým jménem přispělo na pomoc rodinám v nouzi. Se vším jsem byl spokojený a Ofigo bych určitě rád doporučil dál.
Na nabídku finančního poradenství Daniela Jasného se můžete podívat zde: https://www.danieljasny.cz
Komentáře