V této sérii článků jsme vás už několikrát upozornili na nebezpečí skrytá v dopisech a společnosti, které slibují zápis do veřejných rejstříků. Místo toho ale z podnikatelů vymámí tisíce korun – za služby, které jsou většinou nefunkční a zcela zbytečné.
Postup těchto firem je zpravidla (bohužel) legální, ale férový, to rozhodně ne.
Často jde o zprávy, které chodí našim klientům, ale nejednou dorazí i nám samotným, adresovaným přímo na Ofigo. Nemusí přitom jít vždy jen o fyzické dopisy. Jak uvidíte dnes, s podobnými riziky se můžete logicky setkat i ve své e-mailové schránce.
E-mail z Podnikatelského informačního portálu
V porovnání s jinými společnostmi, o kterých jsme doposud psali, působí Podnikatelský informační portál na první pohled jinak. Zatímco ostatní weby fungují pouze jako Potěmkinova vesnice, fasáda bez obsahu, tady skutečně něco najdete – aktuální články, průvodce začátky podnikání, daňovou kalkulačku i samotný rejstřík OSVČ a firem.
Postup, jak se firma DATAWEST s.r.o. stojící za portálem snaží z podnikatelů vylákat peníze, je ale totožný. Posílají nevyžádaný e-mail s fakturou za „ověřený zápis Vaší společnosti v rejstříku na portále“. Zaplaťte 6 690 Kč. Sami jste si přitom nic neobjednali a povinnost zapsání u podobné služby zákon rozhodně nevyžaduje. Nemluvě o reálném přínosu pro váš byznys…
Pro vlastní ověření opět doporučujeme projít rejstřík na webu justice.cz Ministerstva spravedlnosti. Jak takový e-mail vypadá se můžete podívat níže:
Ve kterých rejstřících musí být zapsaný každý podnikatel a jak identifikovat ty falešné? O tom máme na blogu samostatný článek.
Co s tím?
Pokud vám podobný online dopis přišel, nejjednodušší způsob, jak s ním naložit, je odeslání do koše bez jakékoliv reakce. V případě nejistoty si můžete danou firmu proklepnout na internetu – na webu justice.cz, v insolvenčním rejstříku i webových stránkách, které sama uvádí.
A jestli jste již náhodou zaplatili, prostudujte si dobře podmínky včetně výpovědní lhůty. V ideálním případě se pak zkontaktujte se svým právníkem, který vám poradí, jak vhodně postupovat.
Ofigo vs. šmejdi
U nás v Ofigo máme s podobnými praktikami bohaté zkušenosti a aktivně proti nim bojujeme. Oslovují totiž i naše klienty, případně si u nás chtějí přímo založit virtuální sídlo.
Nevyžádanou poštu pro naše klienty automaticky třídíme. A když zjistíme, že některý z klientů sám neférové praktiky využívá, okamžitě vypovídáme smlouvu.
Chceme, abyste měli jistotu, že v našem sídle budete v dobré společnosti.
Mimochodem, od roku 2018, kdy si vedeme statistiku, jsme dosud bezpečně skartovali 30 186 spamových, či „zákeřných“ dopisů a našim klientům tak „zachránili“ 15 615 061 Kč.
Komentáře