Dobrá komunita podnikatelů je něco, co v byznyse oceníte. Občas ale bohužel narazíte i na skupiny, které dobré úmysly jen předstírají a jejich „přínos“ spočívá pouze v tom, že vám ulehčí od peněz.
V této sérii článků postupně upozorňujeme na nebezpečí skrytá v dopisech a společnosti, které slibují zápis do veřejných rejstříků. Místo toho z podnikatelů vymámí tisíce korun – za služby, které jsou většinou nefunkční a zcela zbytečné.
Jejich postup je zpravidla (bohužel) legální, ale férový, to rozhodně ne.
Dopis z České komory firem a živnostníků
Oproti firmám, na které jsme upozornili v předchozích článcích, postupuje ČKFaŽ s.r.o. trochu jinak. Vlastně ČKŽ, s.r.o. Nebo spíše Česká komora živnostníků s.r.o.? Jednotlivé subjekty lze v podstatě zaměnit. Zdá se totiž, že zkrátka rozešlou vlnu dopisů pod jednou společností a pak ji jednoduše vymění.
Začínající podnikatele pak nelákají na nabídku zápisu do svého rejstříku, ale informují, že už je nová firma v databázi a vy, coby majitel, jste povinni zaplatit. Svou zprávu navíc opatřují úředně vypadajícím kulatým razítkem.
Jednoduchá rada zní: Neplaťte.
Celé je to zkrátka je pouze trik, jak ze začínajících podnikatelů vytáhnout několik tisíc korun. Před firmami, za kterými stojí coby jednatelé Vlastimil Škremovský (ČKŽ s.r.o.) a Milan Manák (ČKFaŽ s.r.o. a Česká komora živnostníků s.r.o.), už opakovaně varovaly i média a úřady .
Pro vlastní ověření opět doporučujeme projít rejstřík na webu justice.cz Ministerstva spravedlnosti. Jak takový dopis vypadá se můžete podívat níže:
Ve kterých rejstřících musí být zapsaný každý podnikatel a jak identifikovat ty falešné? O tom máme na blogu samostatný článek.
Co s tím?
Pokud vám podobný dopis přišel, nejjednodušší způsob, jak s ním naložit, je vyhodit a nereagovat. V případě nejistoty si můžete danou firmu proklepnout na internetu – na webu justice.cz, v insolvenčním rejstříku i webových stránkách, které sama uvádí.
A jestli jste již náhodou zaplatili, prostudujte si dobře podmínky včetně výpovědní lhůty. V ideálním případě se pak zkontaktujte se svým právníkem, který vám poradí, jak vhodně postupovat.
Ofigo vs. šmejdi
U nás v Ofigo máme s podobnými praktikami bohaté zkušenosti a aktivně proti nim bojujeme. Oslovují totiž i naše klienty, případně si u nás chtějí přímo založit virtuální sídlo.
Nevyžádanou poštu pro naše klienty automaticky třídíme. A když zjistíme, že některý z klientů sám neférové praktiky využívá, okamžitě vypovídáme smlouvu.
Chceme, abyste měli jistotu, že v našem sídle budete v dobré společnosti.
Mimochodem, od roku 2018, kdy si vedeme statistiku, jsme dosud bezpečně skartovali 29 201 spamových, či „zákeřných“ dopisů a našim klientům tak „zachránili“ 14 654 546 Kč.
Komentáře