Mohli byste představit vaši firmu a říct, jak jste se k vašemu oboru dostali?
Z: Když jsme se potkali, bylo brzy jasné, že spolu začneme podnikat – já jsem grafik, designér a můj muž je zkušený zlatník. Zjistili jsme, že naše obory jdou krásně propojit a že si navzájem můžeme být velmi prospěšní. Naše dovednosti jsme skloubili a společně teď dokážeme tvořit hezké věci.
Má váš obor nějaká specifika?
M: V České republice se podstatně víc hlídá materiál, ze kterého se šperky vyrábí. U nás existuje Puncovní úřad, což není v každé zemi standardem – někde to celé zůstává na výrobcích šperků. Všechny šperky, které u nás vyrobíme, musíme nechat „ocejchovat“ na Puncovním úřadu.
M: V dnešní době jsou hodně důležitou věcí drahé kameny. Snažíme se kupovat kameny s certifikátem od nezávislých gemologických laboratoří. Nejraději používáme diamanty, které mají spoustu nejvyšších pozitiv – jsou nejdražší, mají výjimečný index lomu světla (nádherně se třpytí), mají jasně stanovená kritéria (brusu, barvy, čistoty). Snažíme se nedělat šperky jenom jako doplněk, ale chceme, aby byly pro člověka i investiční příležitostí.
Chtěli bychom vyrábět šperky pro několik generací rodin.
Setkali jste se v začátcích s překážkami?
Z: Moc překážek jsme naštěstí překonávat nemuseli, protože v době, kdy jsme založili naše podnikání, byl Michal už zkušený zlatník a já měla spousty zkušeností s designem. Teď se snažíme pracovat na tom, abychom svá řemesla dokázali dobře skloubit.
M: Hlavní překážka v naší republice je byrokratická. Co jsme překonávali nebylo v rámci oboru, ale okolo oboru – účetnictví, papírování atd.
Jak se vaše podnikání od začátku proměnilo?
M: Na začátku jsme byli nejvíce zaměřeni na snubní a zásnubní prstýnky. Určitě nechceme zůstat jen na českém trhu, rádi bychom expandovali. V každém případě se ale budeme nadále zaměřovat na drahé kameny a ruční práci.
Z: Já vidím rozdíl v tom, že na začátku jsme hodně plnili přání zákazníků, kdy zákazník přišel s nějakou představou a my mu ji splnili. Teď se to pomalu začíná otáčet, děláme i tvorbu vlastní a vkládáme do šperků něco ze sebe. Největší posun je, že teď konečně tvoříme eshop. Doba, ve které žijeme, nám ukázala, jak důležitý ten online prostor je.
Je něco, co vás odlišuje od konkurence?
M: Jak už jsem zmiňoval, chceme, aby šperk byl investice a aby drahý kámen nepřišel do Čech přes několik prostředníků.
Z: I ten samotný eshop jsme se snažili postavit tak, aby byl konkurenčně na vyšší úrovni. Rádi bychom hezké šperky nabídli více sociálním skupinám. Jeden model prstýnku se u nás na eshopu bude moct koupit ve více stejně vypadajících variantách – na výběr budou různé materiály, barvy a kameny. Při práci dáváme přednost kvalitě šperků před rychlostí výroby. Ke všem šperkům od nás dostanete certifikát o pravosti použitých materiálů a kamenů.
M: Snažíme se jít cestou kvalitnějších kamenů, ale aby i levnější kameny byly kvalitní a pokud možno značené laserovým popisem s číslem shodným s certifikátem gemologické laboratoře. U takových kamenů je jednodušší je v případě krádeže dohledat.
Co je vaším pracovním cílem?
M: Chtěli bychom dosáhnout toho, abychom vyráběli pro několik generací rodin. Aby k nám chodili třeba babička s dědečkem, a pak k nám budou chodit jejich děti, a i jejich vnoučata. To nás naplňuje, protože je pak vidět, že to, co děláme, má význam. Chceme, aby lidi, i když u nás nechají velké peníze, měli pocit, že si v tom šperku kupují nějakou investici. Dalším cílem je pro nás vyrábět šperky nezávisle na hranicích.
Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech. Jakým způsobem se dotkla konkrétně vašeho byznysu?
M: Nejvíc jsme situaci pocítili na snubních prstýncích. S výrobou snubních prstenů jsme šli podstatně dolů a vypadá to, že letos se to určitě nenastartuje do takové míry, do jaké jsme vyráběli předtím. Spousta svateb se odložila, tak se dá předpokládat, že až situace nebude tak kritická, výroba prstýnků by se mohla zase zvýšit. Obecně nám kvůli covidu ubyl určitý segment (snubní prstýnky), ale na druhou stranu produkce např. zásnubních prstýnků se nijak významně nezměnila.
Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?
M: Vzhledem k tomu, že naší největší překážkou je byrokracie, tak pokud se něčemu můžeme vyhnout, tak se tomu vyhneme. Další věc je, že když chceme dílnu, chceme si ji pronajmout, protože si chceme vybrat místo, kde ji chceme a chceme mít možnost růstu – když nám něco nevyhovuje, přestěhujeme se jinam. Virtuální sídlo je pro nás tedy ideál. Sídlo není třeba měnit a my si případně jen měníme provozovny.
Z: Bylo to pro nás důležité v tom, že se nemusíme věnovat obíhání úřadů, komunikace s firmou Ofigo byla perfektní, byly jasně nastavené podmínky a bylo to strašně rychlé. Za to Ofigu moc děkujeme. Další věc, která je super je, že když nám do sídla přijde pošta, tak nám dáte vědět.
M: Co se nám ještě na firmě Ofigo líbilo bylo to, že část zisků putuje na podporu neziskovek a na pomoc těm, kteří to potřebují.
Na nabídku ručně dělaných šperků se můžete podívat na stránce www.klenotyzlasky.cz.
Komentáře