Mohl byste představit svou firmu?
Pražírna výběrové kávy BeBerry Coffee vznikla přibližně před 8 měsíci. Výběrová káva je celosvětově stále ještě relativně malý segment. Přibližně 5 % veškeré kávy, která se u nás vyprodukuje, je výběrových a je to káva nejvyššího stupně kvality. Pražíme kávu, dodáváme ji do kaváren a připravujeme pro zájemce školení, degustace a podobně.
Jak jste se k oboru dostal?
Studoval jsem na VŠE v Praze mezinárodní obchod a v průběhu studia jsem začal na Slovensku navštěvovat kávové festivaly, které organizoval kamarád, který má Standart magazín o kávě. Ke kávě jsem tady přičichl a začalo mě to stále víc bavit. Na Erasmu v Polsku jsem potom pracoval v jedné pražírně, kde pracovali zkušení lidé a porotci mezinárodních kávových soutěží. Pak jsem se vrátil dostudovat do Prahy a během toho jsem v oboru nadále pracoval.
Má váš obor nějaká specifika?
Obor výběrové kávy je hodně zaměřený na kvalitu a je důležité dokázat kávu ohodnotit – jaké je kvality, jaké má chuťové profily atd., což se v komerčních pražírnách moc nedělá, tam se dělají různé blendy a dělá se to tak, aby bylo vše hodně podobné, takže se chutě slévají. Výběrová káva je sezónní, každý rok jsou kávy nové a pražení je náročné, protože se snažíme vytáhnout z kávy maximum chuti, dávat pozor, aby káva nebyla spálená a aby v ní nebyly hořké chutě, ale zároveň, aby nebyla podpražená. Kromě toho je součástí oboru to, že pomáhá vyjednat lepší podmínky pro farmáře, kteří jsou tak za produkci kávy lépe placení. S mnoha farmáři z Kolumbie a Guatemaly jsme dnes v přímém kontaktu.
Setkal jste se v začátcích s překážkami?
Nejsložitější bylo zajištění pražírny, která je náročná technologicky i finančně. Zatím fungujeme tak, že máme domluvenou spolupráci se spřátelenou pražírnou Co-bean v Berouně. Tím, že jsem se hodně zaměřoval na quality control a školení, dělám školení pražení pro ně a oni nám na oplátku umožňují pražit. Tím, že jsem se chtěl zaměřovat na nejkvalitnější kávy, tak jsem nechtěl kupovat pražičku, u které by byl problém s udržením kvality a chuťového profilu. Díky této spolupráci můžeme pražit na jedné z nejlepších pražiček na světě.
Jak se vaše podnikání od začátku proměnilo?
Proměnilo se to, že na začátku podnikání člověk řeší strašně moc věcí, každý den nachází nové překážky a obecně spousta věcí trvá déle, než by ideálně měla. Také ze začátku trvá delší dobu, než člověk dostane relevantní zpětnou vazbu, že všechno funguje a má to smysl. To se začalo dít přibližně půl roku od začátku našeho podnikání. Kavárny, které berou kávu, si nás pochvalují a jsou spokojené. Lidé, kteří si kupují kávu na doma, nám píšou hezké recenze. V tuhle chvíli tedy už dostáváme zpětnou vazbu od zákazníků, která nám potvrzuje, že naši práci děláme dobře a že má smysl. Zpětná vazba nás posouvá dál.
Je něco, co vás odlišuje od konkurence?
V Česku je výběrová káva na super úrovni, v rámci střední Evropy má podle mě Česko a Polsko nejlepší úroveň výběrové kávy. Před 3 roky jsem si udělal certifikát na hodnocení výběrové kávy Q Grader, který je jedním z nejdražších v kávovém světě. Složit zkoušky trvá týden, dokáže je složit přibližně 35 % lidí, a je to celkově dost náročné. Jsem v Česku jediný, kdo aktuálně tento certifikát má. Obecně měl v Česku tento certifikát, pokud se nepletu, pouze zakladatel pražírny Doubleshot, a na Slovensku vůbec nikdo, takže nebylo s kým se poradit a bylo náročné se na zkoušky připravit. To, že tento certifikát mám jako jediný, nás od konkurence výrazně odlišuje.
Pražíme kávu, dodáváme ji do kaváren a připravujeme pro zájemce školení, degustace a podobně.
Co je vaším pracovním cílem?
Jedním z našich hlavních cílů je mít spokojené zákazníky – to je pro nás nejdůležitější. Chceme mít nadále stejnou kvalitu, nebo ji ještě zvyšovat. Dlouhodobějším cílem je mít vlastní pražírnu a zázemí a být schopen přinést informace o výběrové kávě většímu okruhu lidí a veřejnost ohledně kávy vzdělávat.
Co vám jako začínajícímu podnikateli pomohlo, odkud jste získával rady do začátku?
Hodně informací jsem si zjistil na internetu a také jsem si koupil Ofiguide příručku pro podnikatele, kterou jsem si celou pročetl a hodně jsem se v ní dozvěděl. Někdy je nejlepší se zajít osobně zajít zeptat na úřad, protože na internetu je informací spousta, ale některé jsou zastaralé.
Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigo?
Na Ofigo jsem narazil na internetu, když jsem hledal nějaké sídlo pro své podnikání. Podnikat jsem začínal na živnost a u Ofigo jsem si zakládal virtuální sídlo. Po pár měsících jsem se rozhodl, že je potřeba založit s.r.o. a obrátil jsem se s tím na vás. Spokojený jsem moc, všechno funguje v pořádku – od začátku příjemná komunikace, přehledné informace. S ničím nebyl žádný problém.
Stránky pražírny najdete na www.beberrycoffee.cz.
Komentáře